Пълно ръководство за Мекотели



Мекотелите може да са най-трудната животинска група за обикновения човек: това семейство безгръбначни включва същества, толкова различни по външен вид и поведение като охлюви, миди и сепии.

В следващия етап личинката пада на дъното на водоема, претърпява метаморфоза и се превръща във възрастна форма.

Етикети:new главоноги миди морски дарове Ракообразни и мекотели сепии стриди Сподели

Минерализираната раковина на мекотели се съхранява добре във фосилни пластове. Поради тази причина мекотелите често са използвани като ръководна вкаменелост, която улеснява датирането на изкопаемите пластове.

Най-големият мекотел в света е главоного, колосалният калмар (

Отгоре на това много октоподи живеят в сложна в пространствено отношение среда – те трябва да се придвижват над, около и през рифовете. Тъй като нямат телесна броня, те трябва да са нащрек за хищници и в случай че камуфлажът не е достатъчен, трябва да знаят къде да се скрият.

Съвременните октоподи са разнообразна шайка. Дофлейно­вият октопод е гигантски.

Животни и природата Двучерупчести, мекотелите с две черупки

Како претставници од оваа група се октоподите и сипите.

Ако човешките същества някога изчезнат, това може да са далечни, интелигентни потомци на октоподи, които ще управляват земята или поне океаните!

Ако желаете да направите някои изключения, повечето мекотели могат също да се характеризират с широките си мускулести „крака“, които съответстват на пипалата на главоногите и техните черупки (ако изключите главоногите, някои коремоноги и най-примитивните мекотели) .

Някои са хищници. Храносмилателната система е отворена. За пръв път се появяват слюнни жлези и черен дроб. Чрез тях храната се откъсва и раздробява по-лесно.

При повечето главоноги раковина липсва. Друга особеност, която е характерна са този тип животни, е наличието на радула, която заедно с главата липсва при мидите.

Човешката дейност има фатален ефект върху мекотелите, както и върху всички безгръбначни организми, които образуват варовиков екзоскелет. При изгарянето на твърди и течни горива в атмосферата се отделя голямо количество въглероден диоксид. Той попада във водата, където чрез преминаването през мекотели различни химични съединения води до подкиселяването ѝ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *